Bu yazımızda kısaca sizlere bilgisayarınızın veya vds/sunucunuzun disk okuma yazma hızını nasıl ölçebileceğinizi göstereceğiz. Bu işlemi windows üzerinden yapacağımızı ve 3. parti bir yazılım “CrystalDiskMark” kullancağımızı baştan belirtelim.

Programın kullanımını göstermeden önce okuma yazma hızı ne anlamda performansı etkiler bunu cevaplıyalım. Disk üzerindeki verilerin hızlı okunması ve hızlı yazılması açılma (Boot/Oyun/Program/Taşıma) hızından itibaren veri taşıma işlemlerinize kadar etkilemektedir. Okuma hızı, diskteki bir veriyi birime gönderme hızıdır. Yazma hızı, farklı bir konumdaki veriyi diske yazma hızıdır.

Keyubu SSD örnek

Programı yukarıda adını yazarken verdiğimiz bağlantı üzerinden portable olarak hızlı ve güvenli bir şekilde indirebilirsiniz. Ardıdan programı çalıştırıp “start” yazan buttom a basmanız yeterli olucaktır. Testlerin bittiğinde size analiz çıktısını yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi verecek. Yüksek performanslı bir sunucuya sahip olmak için keyubu üzerinden ryzen vds almanız yeterli olacaktır.

Performans sunucu paketlerimizde yüksek okuma yazma oranına ek olarak tercih ettiğimiz güçlü işlemciler sayesinde Türkiye’deki en güçlü ve en hızlı hizmet siz değerli müşterilerimize makul fiyatlardan sağlamaktayız.

Ne Öğrendik,

VDS/Sunucularınızın veya kişisel/ofis bilgisayarınızın disk okuma yazma durumunu nasıl öğrenebileceğinizi ve performanslı bir ryzen & i9 vds’e nerden sahip olabileceğinizi. 🙂