Biliyorsunuz ki, günümüzde kolay kullanımı olan rahat dns ayarları yapılabilen ve siteleri yayınlamada yardımcı olan plesk ve cpanel gibi bir çok paneller ortaya çıkmıştır.

Bazı kullanıcılar plesk tercih ederken, bazıları ise cpanel tercih etmektedir. Bu yazımızda size, sanal sunucunuza kuracağınız web panel için bilgi sağladık.

PLESK

Plesk Inc. firması altında Amerika’da yayınlanmıştır ve Novosibirsk, Russia’da tasarlanmıştır. Haziran 2003’te, SWsoft firmasının Plesk Inc.’yi satın alması nedeniyle Plesk SWsoft ürünü olmuştur. SWsoft ve Parallels firmalarının ocak 2008’de birleşmesi nedeniyle Plesk şimdi Parallels Şirketinin yönetimi altındadır. Plesk, windows ve linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

CPANEL

cPanel, Unix tabanlı sistemlerde çalışan geniş bir kullanım oranına sahip kontrol panelidir. İsmi “Control Panel” kelimesinden gelmektedir. Sadece linux tabanında çalışmaktadır.

ARALARINDAKİ FARK ?

Eğer web siteleriniz veya kullanacağınız yazılım ASP destekliyor ise kesinlikle plesk tercihiniz olması gerekmektedir. Plesk, hem linux tabanlı (php) hem de windows tabanlı (asp) yazılımlarını desteklediğinden ötürü bir çok kullanıcılarının da tercihi olmuştur. Ancak unutmayın! Windows’a kurulu bir plesk panelde yinede php destekli yazılımları çalıştırabilirsiniz. Ancak iso tabanlı windows olduğundan ve asp’e göre kurulu olmasından ötürü, php yazılımlarınızda büyük bir performans kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca plesk panel’i linux dağıtımlarına yükleyerek de php yazılımlarını çalıştırabilirsiniz. ASP sadece windows üzerinde çalışmaktadır.

Cpanel ise sadece linux tabanlı dağıtımlarda çalışmakta olup sadece php yazılımlarını çalıştırır. ASP için plesk gibi destekli bir windows tabanlı panel tercih etmeniz gerekmekte. Cpanel, sadece linux tabanlı çalışmakta olup php’e göre en iyi dizayn edilmiş paneldir.

Ayrıca sunucu yönetimi ile uğraşanlar için cpanel önerilmektedir. Bunların en büyük sebepleri reseller, hosting (inode, ram) gibi detaylı host kısıtlama getirmelerinde en iyi paneller arasında. Plesk, hosting olarak iyi sonuç versede reseller hizmetleri için, plesk çok geride kalmaktadır. Eğer sunucu yönetimi ile uğraşıyor veya satışını yapıyor iseniz tercihiniz cpanel olabilir.