Stack oranı nedir ?

Oyunda bulunana tüm eşyaların envanterinizde kaçar kaçar tutabileceğinize stack oranı denir. Buna örnek vermek gerekirse, oyunun normal ayarlarında, kaynakları envanterinizde 1.000’er 1.000’er bulundurabiliyorsunuz. Stack oranını 2 katına çıkarırsanız bu sayı 2 katına çıkar ve 2.000 olur. Stack oranı sadece envanter değil aynı zamanda depolama birimlerini de etkilemektedir. Envanterde tutabildiğiniz kadarını aynı şekilde depolama birimlerine yerleştirebiliyorsunuz.

Loot oranı nedir ?

Sunucu içerisinde toplamış ve yağmalamış olduğunuz eşyalara “Loot” denir. Bu eşyalar topladığında, ne kadar fazla veya az gelmesini ayarlamasına ise “Loot oranı ayarlama” denir. “Loot” oranını fazla ayarlarsanız sunucu içerisinde ki oyuncular daha hızlı gelişecek ve daha fazla eşyaya sahip olacaktır.

Stack/loot oranı nasıl ayarlanır ?

Bunu yapabilmeniz için öncelik ile sunucunuzda “Oxide” modülü ve “Gather Manager” eklentisi kurulu olmalıdır. Firmamızdan kiralamış olduğunuz Rust sunucusunun paketinde her ikisi de halihazırda kurulu gelmektedir. Kullanıma hazır paket 2x olarak ayarlanmıştır.

Stack oranı sunucu içerisinden değil sahip olduğunuz panelden ayarlamalısınız. Sunucunuzun yerel dosyalarından sırası ile Oxide>Data>StackSizeController_vanilla-defaults.json dizisine gidin ve yapılandırma dosyasını açın. Bu yapılandırma dosyası içerisinde oyunda bulunan tüm eşyaların stack oranı bulunmaktadır. Gerekli işlemleri yapıp dosyayı kayıt ettikten sonra sunucu anlık olarak stack oranını ayarlayacaktır.

gather.rate dispenser Wood 2
gather.rate dispenser Stones 2
gather.rate dispenser Cloth 2
gather.rate pickup Stones 2
gather.rate quarry Stones 2
gather.rate survey "Sulfur Ore" 2
gather.rate survey "Metel Ore" 2