Optimizasyon Kontrolü Hakkında

Sunucunuzun optimize olup olmadığınız kesin olarak kontrol edemez ve her zaman kesin sonuç alamazsınız. Optimizasyon kontrolleri genelde tps komutu ile yapılmaktadır. Bunun dışında zor bir yöntem daha bulunmaktadır ; sunucunuzda kurulu olan eklentilerin çalışma sıklıklarına ve sistemlerine göre ms (ping) takibi yaparak optimizasyon kontrolü yapabilirsiniz.

Optimizasyon Kontrolü Nasıl Yapılır ?

TPS Komutu ile optimizasyon kontrolü :

  • TPS, 50 En iyi 0 en kötü olmak üzere derecelendirilmektedir
  • Sunucunuzun oyuncu bakımında aktif olduğu süre boyunca sık sık panelden veya oyunda tps komutunu kullanabilirsiniz
  • Sık sık tps düşüklükleri yaşıyorsanız bunun kaynağını bulmak için öncelikle sunucu panelinize bağlanın, ardından panelde sık sık tps komutunu kullanın. TPS, kullanılan hangi komuttan sonra düşüyorsa o komutun bağlı olduğu eklenti sunucunuzu etkiliyordur

MS (Ping) takibi ile optimizasyon kontrolü :

  • Sunucunuzun ms (ping) değerleri stabil değil ise kesinlikle kontrole ihtiyacı vardır. Bu kullanılan bir komut, yapılan bir eylem sunucunuzu etkiliyor demektedir. Sadece sunucunuzun eklentilerine bağlı olarak değil oyuncuların gerçekleştirdikleri eylemlerde sunucunuzu etkilemektedir. Bunlara örnek vermek gerekir ise ; aynı anda yüksek miktarda patlayıcı kullanmak, yüksek miktarda eşya veya araç getirmek (Spawnlamak) vb.